Görme Engelliler

TARİHÇE

Eğitim Öğretim Mazimiz

Zamanın Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol’ un imzasını taşıyan 07 EYLÜL 1990 tarihli, acele ve günlü yazıya istinaden resim ve müzik alanında yetenekli öğrencilerin yetiştirilmelerini sağlamak amacıyla 1989-1990 öğretim yılında İstanbul’ da, 1990-1991 öğretim yılından itibaren de Ankara, İzmir ve Bursa’da birer Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi açılmıştır.

Buna göre; ulaşımla ilgili tedbirlerin mahallen alınması kaydıyla, Bursa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ne alınacak erkek öğrencilerin Anadolu Otelcilik Turizm Meslek Lisesi, kız öğrencilerin ise Bursa Kız Lisesi pansiyonlarında kalmaları, pansiyon ve öğretim binalarının yapım ve donatımı için gerekli olan ödeneğin 3418 sayılı kanunla sağlanan ek kaynaktan karşılanması planlanmıştı…

Bakanlıkça gönderilen takvim doğrultusunda 1-2 Ekim 1990’ da sınavlar yapılmış sonuçlar ilan edilmiş ve 8 Ekim 1990’ da Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi bünyesinde eğitim-öğretime başlanmıştır.

Okul Müdür Vekili Enver Koç’ un bakanlığa sunduğu 26.11.1990 tarihli raporda Bursa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin durumu şöyledir:

“Bursa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin 9’u resim 15’i müzik olmak üzere toplam 24 öğrencisi mevcuttur. Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi’nin kullanılabilir 17 dersliği vardır. 15’ i Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi tarafından, yalnızca 2’ si Bursa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi tarafından kullanılabilmektedir. Resim ve müzik dersleri için atölye bulunmamaktadır. Öğrenciler bazı dersleri Çelebi Mehmet Lisesi müzik dersliğinde işlemektedir.

Bursa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin 1991-1992 yılında özelliğine uygun bina ve donanıma kavuşması zarureti vardır.”

8 EKİM 1990 tarihinde Turizm ve Otelcilik Lisesi bünyesinde faaliyete geçen okulumuz, 1992-1994 yıllarında Fatih Lisesinde, 1994-1997 yıllarında Ali Osman Sönmez Teknik Lisesinde, 1997-2003 yıllarında Muradiye Lisesinde tahmin edilebileceği gibi oldukça zor koşullarda ve sürekli taşınarak eğitim-öğretimine devam etmiştir.

2003 yılında ‘Sanat Güneşi’miz Zeki Müren’ in mirasından yararlanılarak Mehmetçik Vakfı ve Türk Eğitim Vakfı’nın yardımlarıyla yaklaşık 8000 m2 üzerine kurulan ve adını da büyük sanatçının isminden esinlenerek Zeki Müren Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi olarak değiştiren okulumuz, 2008-2009 Eğitim-Öğretim Yılından sonra bünyesine dâhil olan spor bölümü ile Zeki Müren Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi adı altında halen bu modern binasında eğitim-öğretim vermeye devam etmektedir. (Ancak Okulumuzda henüz spor bölümü eğitimi başlamamıştır.)

(İki derslikli bir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinden bu modern binaya kavuşmamızı sağlayan ZEKİ MÜREN’ i rahmet ve minnetle anıyor, Türk Eğitim Vakfı ve Mehmetçik Vakfı yöneticilerine, kurulduğu ilk günden bu güne emeği geçen tüm öğretmen ve idarecilerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.)